7) Musí děti všechno sníst? Můžou si přidat?

Nikdy, nikdy, opravdu NIKDY nenutíme děti do jídla.

Děti by měly dostat na talíř všechno to, co máme na jídelníčku, tedy školka (doma rodič) určuje CO, zatímco dítě určuje KOLIK.
Chápeme, že snad nikomu na světě nechutná všechno, takže respektujeme, když dítě něco nesní.
Snažíme se, aby vždy bylo na přidání, když přídavky dojdou, jdeme poprosit paní kuchařky, aby nám ještě připravily další jídlo.
I když vztah dětí k svačinkám je nevypočitatelný (jedna třída všechno sní, v druhé máme spoustu zbytků), zvýšili jsme na základě požadavků rodičů množství připravených přídavků.

Dále jsme na základě návrhů ze strany rodičů připravili alternativu k svačinkám - dítě může v případě zájmu dostat chléb namazaný lučinou (pokud mu například pomazánka nevyhovuje).

Dítě si vždy může přidat hlavní jídlo, i když nesnědlo polévku!

Motivujeme děti, aby jídlo alespoň ochutnaly, než ho vrátí.
Máme pravidlo, že o jídle mluvíme jen hezky (nevěřili byste, kolik dětí vrátí jídlo, když jediné dítě prohlásí nahlas "mně to nechutná").
Pravidlo zní, že když mi to chutná, s radostí to řeknu kamarádům. Když ne, jídlo odnesu.

Víme, že některé děti mají k jídlu či k pití specifický vztah, vždy se můžete domluvit s paní učitelkou, těmto požadavkům se snažíme vycházet vstříc.