6) Provozní zaměstnanci ve třídách - co tam dělají

Každá školka to má zařízeno trochu jinak. U nás je na každou třídu přidělen na částečný úvazek jeden nepedagogický zaměstnanec - říkáme jim provozní zaměstnanci.
Děti jim někdy říkají "paní kuchařka" (protože rozdávají obědy), běžně se jim ve školkách říká uklízečky (ale to je nespravedlivé, protože přece dělají spoustu jiných věcí).
Na celou školku a 3 třídy nám vychází méně než dva tyto úvazky, proto všechny tyto paní doplňují svůj úvazek prací v kuchyni.
Děti mají "svou" provozní pracovnici rády, jsou na ni zvyklé a říkají jí všelijak - někdy i křestním jménem.

Jaká je tedy její náplň práce? Velmi bohatá, uvedeme několik příkladů:
- myjí podlahy, některé několikrát denně
- omývají povrchy - stolečky, nábytek atd.
- v poslední době několikrát denně dezinfikují riziková místa (používáme bezchlorovou dezinfekci)
- zejména v zimním období pomáhají dětem s oblékáním a svlékáním, když chodíme ven
- doplňují hygienické potřeby
- nažehlují, lepí či jinak připevňují značky
- perou a vyměňují ručníky, bezpečnostní vesty, organizují povlečení a postýlky
- vydávají a uklízejí lehátka a lůžkoviny
- vysávají koberce (nově máme ve vybavení parní vysavač a vysavač s hepa filtrem)
- několikrát ročně myjí okna, zejména v létě a pokaždé, když je paní učitelky něčím ozdobí
- opravují drobnosti, které se rozbijí, hračky, kliky, řeší menší opravy nábytku
- utěšují děti, když přijde smutek a rozpláče se více dětí najednou, takže paní učitelka prostě nestíhá
- zalévají květiny a zejména v létě doslova zachraňují zahradu, když každý den přicházejí na kontrolu a zalévat
- sázejí a udržují květiny v okolí školky
- každý den musí jít ráno zaměstnanci školky nakoupit čerstvé potraviny na svačiny
- někdy krátce pohlídají děti, když si třeba paní učitelka potřebuje odskočit na toaletu, dítě musí být ze zdravotních důvodu izolováno od kolektivu a čeká se, až pro něj přijdou rodiče, nebo je třeba děti převést mezi třídami, zatímco paní učitelka zůstává s ostatními dětmi
- někdy musí vyběhnout do obchodu v průběhu dne, když třeba v kuchyni dojde strouhanka, paní učitelce dojde alobal na vyrábění nebo sádra, takže se může stát, že je v pracovní době potkáte v obchodě
- jindy zaběhnou do zahradnictví pro nové rostliny nebo zeminu
- výjimečně je využijeme jako pomocný dozor i na výletech, když máme hodně dětí, náročnou cestu či program a každá ruka či noha se počítá (takhle s námi jeli třeba do ZOO, do divadla a podobně)
- občas společensky konverzují s dětmi, což je normální, neboť jsou součástí života třídy

Všichni nepedagogičtí zaměstnanci školky mají podle Zákoníku práce právo na přestávky, takže se mohou věnovat svačině, odpočinku a podobným neřestem. Nezlobte se proto na ně, mají na to právo!